ПРОЕКТ
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від "____" ___________ 2007 р. № ________
Київ
Про внесення змін до Положення про Державну пожежну охорону
Відповідно до пункту 4 розділу IX Закону України "Про Кабінет Міністрів України" Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Внести до Положення про Державну пожежну охорону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1994 р. № 508 "Про заходи щодо виконання Закону України "Про пожежну безпеку" (ЗП України, 1994 р., № 11, ст. 270; Офіційний вісник України, 1999 р., № 42, ст. 2107; 2002 р., № 47, ст. 2146; 2003 р., № 23, ст. 1080, № 37, ст. 1981; 2006 р., № 14, ст. 908, № 22, ст. 1609) зміни, що додаються.
2. Міністерству з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи привести у тримісячний строк власні нормативно-правові акти у відповідність із цією постановою.
3. Ця постанова набирає чинності з дня опублікування.
| Прем'єр-міністр України |
В. ЯНУКОВИЧ |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від "___" __________ 2007 р. № _______
ЗМІНИ,
що вносяться до Положення про Державну пожежну охорону
1. У тексті Положення слова "виконкомів місцевих Рад" та "місцевих Рад та їх виконкомів" в усіх відмінках замінити словами "органів місцевого самоврядування" у відповідних відмінниках;
2. Пункт 3 викласти в такій редакції:
"3. Державна пожежна охорона у своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України "Про пожежну безпеку", іншими законами України, указами Президента України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, цим Положенням, наказами МНС."
3. В абзаці четвертому пункту 6 слова "головних управлінь (управлінь) МНС в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі" замінити через кому словами "підпорядковані Державному департаменту пожежної безпеки;".
4. У пункті 10:
1) підпункт 7 викласти в такій редакції:
"7) притягувати до адміністративної відповідальності посадових осіб, інших працівників підприємств, установ та організацій, громадян, винних у порушенні встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, а також використанні пожежної техніки та засобів пожежогасіння не за призначенням, і невиконанні приписів та постанов посадових осіб органів держпожнагляду або створення перешкод для їх діяльності;"
2) доповнити новим підпунктом такого змісту:
"8) складати протоколи про адміністративні правопорушення і направляти їх для розгляду в районні, районні у місті, міські чи міськрайонні суди (судді) у разі виявлення провадження господарської діяльності без одержання ліцензії на провадження господарської діяльності в галузі пожежної безпеки, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи без одержання дозволу органу держпожнагляду на початок роботи підприємств та оренду приміщень або надання суб'єктом господарювання органу держпожнагляду недостовірної інформації щодо відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства;"
3) у зв'язку з цим підпункти 8 - 10 вважати підпунктами 9 - 11.
5. Абзац третій пункту 11 через кому доповнити словами "пожежних підрозділів з охорони договірних об'єктів."
6. В абзаці третьому пункту 12 після слів "Державного департаменту з питань виконання покарань" через кому доповнити словом "Держспецзв'язку".
7. У Переліку міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, компаній та корпорацій, на об'єктах яких утворюються підрозділи відомчої пожежної (пожежно-сторожової) охорони, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1994 р. № 508 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 4 червня 2003 р. № 873) після слів "Державного департаменту з питань виконання покарань" доповнити словами "Держспецзв'язку".
Аналіз регуляторного впливу
проекту постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Положення про Державну пожежну охорону"
1. Проблема, яку передбачається розв'язати шляхом державного регулювання
З метою приведення нормативно-правових актів у відповідність із вимогами Закону України "Про Кабінет Міністрів України" Міністерством з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи розроблено проект постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Положення про Державну пожежну охорону".
Приведення нормативно-правової бази у сфері пожежної безпеки у відповідність із вимогами зазначеного вище Закону, а також вимогами Кодексу України про адміністративні правопорушення дасть змогу вдосконалити структуру та функції органів державного пожежного нагляду, а також усунути прогалини у нормативно-правовому регулюванні.
2. Цілі державного регулювання
Проект постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Положення про Державну пожежну охорону" спрямований на приведення у відповідність із Законом України "Про Кабінет Міністрів України" та Кодексом України про адміністративні правопорушення окремих положень постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1994 р. № 508 "Про заходи щодо виконання Закону України "Про пожежну безпеку" та усунення прогалин нормативно-правового регулювання щодо використання прав, наданих посадовим особам органів державного пожежного нагляду.
Проект спрямований полегшити взаємовідносини органів державного пожежного нагляду та суб'єктів господарювання шляхом конкретизації структури наглядового органу.
3. Визначення альтернативних способів досягнення зазначених цілей та аргументи щодо переваги обраного способу
Проектом визначаються права посадових осіб, уповноважених здійснювати державний пожежний нагляд у державі.
Прийняття постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Положення про Державну пожежну охорону" у запропонованій редакції дозволить удосконалити правове регулювання у цій сфері, що позитивно вплине на взаємовідносини із суб'єктами господарювання.
Застосування інших, альтернативних способів визначення прав та структури органів держпожнагляду є недоцільним, оскільки органи державного пожежного нагляду в державі діють лише в системі Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи. Це також є одним (основним) із способів усунення прогалин нормативного регулювання діяльності органів держпожнагляду.
4. Механізм, який застосовується для розв'язання проблеми, і відповідні заходи
На сьогодні є певні проблеми та недоліки, з якими стикаються посадові особи органів державного пожежного нагляду під час здійснення державного нагляду у сфері пожежної безпеки. Змінити ситуацію, що склалась, можливо шляхом зміни положень нормативно-правових актів.
Виходячи з цього, для розв'язання зазначеної проблеми пропонується застосувати наступні принципи:
єдиноначальності органів державного пожежного нагляду;
цілісності системи органів державного пожежного нагляду.
Зазначені принципи будуть реалізовуватись через механізм визначення кола осіб та їх прав у системі Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, які уповноважені здійснювати функції органів державного пожежного нагляду, а також з метою вдосконалення діяльності органів державного пожежного нагляду та необхідності приведення правових норм у сфері регулювання нагляду за станом пожежної безпеки в населених пунктах до вимог сьогодення.
5. Обґрунтування можливості досягнення визначених цілей у разі прийняття регуляторного акта
Сьогодні в системі МНС є органи державного пожежного нагляду, однак права, якими користуються посадові особи органів державного пожежного нагляду, не повною мірою відповідають обсягам, які визначено законами, та загальнодержавній політиці у сфері нагляду за суб'єктами господарювання.
Доцільним буде з існуючої структури виділити лише ті органи та посадові особи, які дійсно мають повноваження на здійснення державного пожежного нагляду в державі. Такі зміни не будуть потребувати додаткового фінансування або змін штатної чисельності.
Одночасно, такі зміни у структурі органів державного пожежного нагляду позитивно позначаться на роботі суб'єктів господарювання завдяки прозорості наглядової структури. У разі порушення прав суб'єкта господарювання буде відома посадова особа, дії якої призвели до такого порушення.
6. Очікувані результати прийняття акта
Очікуваним результатом прийняття регуляторного акта є дотримання вимог чинного законодавства з питань пожежної безпеки, підвищення рівня державного нагляду за об'єктами різного призначення та форм власності.
Одночасно буде чітко визначено кількість та статус посадових осіб, які уповноважені здійснювати державний пожежний нагляд в державі.
7. Термін дії акта
Термін дії нормативно-правового акта не обмежений у часі.
8. Показники результативності акта
Прийняття постанови Кабінету Міністрів України окреслить коло прав посадових осіб, уповноважених здійснювати державний пожежний нагляд, що сприятиме підвищенню ефективності діяльності суб'єктів господарювання та підвищенню рівня відповідальності посадових осіб органів державного пожежного нагляду.
9. Заходи, за допомогою яких буде здійснюватися відстеження результативності акта
Базове відстеження результативності проекту регуляторного акта буде здійснюватися під час надходження пропозицій та зауважень, їх аналізу, до моменту набуття чинності цим документом.
Повторне відстеження планується здійснити через півроку після набуття чинності регуляторним актом, за результатами якого можна зробити порівняння показників базового та повторного відстеження. У разі виявлення неврегульованих та проблемних питань шляхом аналізу якісних та кількісних показників дії цього акта, ці питання будуть врегульовані шляхом внесення відповідних змін.
Періодичне відстеження планується провести через рік з дня виконання заходів повторного відстеження та з метою подальшого удосконалення проекту постанови Кабінету Міністрів України.
Міністр України
з питань надзвичайних ситуацій
та у справах захисту населення від
наслідків Чорнобильської катастрофи
|
Н. Шуфрич |
| "______" _____________ 2007 року |
|