Пожарная помощь

on-line

укр. рус.

ПРОЕКТ

ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до деяких законів України
(щодо місцевої пожежної охорони)

Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:

І. Внести зміни до таких законодавчих актів України:

1. У статті 27 Закону України „Про пожежну безпеку” (Відомості Верховної Ради України, 1994, № 5, ст. 21):

1) у частині першій після слів „та органами місцевого самоврядування” доповнити словами „за погодженням з територіальними органами Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи”;

2) частину другу викласти в такій редакції:

„Фінансове та матеріально-технічне забезпечення місцевої пожежної охорони здійснюється за рахунок:

коштів місцевого бюджету;

коштів, що надходять до місцевих бюджетів від юридичних осіб (крім казенних підприємств та тих, що утримуються за рахунок коштів місцевого бюджету), в розмірі 0,1 відсотка від балансової вартості їх основних засобів, розташованих на відповідній території;

коштів у розмірі одного відсотка, від коштів, що виділяються на нове будівництво, реконструкцію, реставрацію, технічне переоснащення і капітальний ремонт об’єктів юридичними і фізичними особами та перераховуються до відповідних місцевих бюджетів;

благодійних внесків юридичних і фізичних осіб.";

3) доповнити новими частинами такого змісту:

„У разі, якщо на відповідній території відсутні підрозділи місцевої пожежної охорони і виконання її функцій здійснюється іншими підрозділами пожежної охорони, то у відповідних бюджетах передбачається відрахування на матеріально-технічне забезпечення таких підрозділів пожежної охорони.

Порядок нарахування і сплати коштів, передбачених абзацами третім та четвертим частини другої цієї статті, визначається Кабінетом Міністрів України.”

2. У Законі України „Про місцеве самоврядування в Україні” (Відомості Верховної Ради України, 1997, № 24, ст.170 ):

1) у статті 26:

частину першу після підпункту 40 доповнити новим підпунктом такого змісту:

„41) прийняття рішення про створення відповідно до законодавства підрозділів місцевої пожежної охорони, які утримуються за рахунок коштів місцевого бюджету;”.

У зв’язку з цим підпункти 41 – 53 вважати підпунктами 42 – 54 відповідно;

2) пункт „а” частини першої статті 38 після підпункту 4 доповнити новим підпунктом такого змісту:

„5) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій про створення підрозділів місцевої пожежної охорони, що утримується за рахунок коштів відповідного бюджету, виходячи з нормативів чисельності працівників такої служби, витрат на їх утримання та матеріально-технічне забезпечення діяльності, встановлених Кабінетом Міністрів України, створення необхідних житлово-побутових умов;”.

У зв’язку з цим підпункти 5 – 10 вважати підпунктами 6 – 11 відповідно;

3) частину першу статті 43 після підпункту 34 доповнити новим пунктом такого змісту:

„35) прийняття рішення про створення відповідно до законодавства підрозділів місцевої пожежної охорони, які утримуються за рахунок коштів відповідного бюджету;”.

У зв’язку з цим пункт 35 вважати пунктом 36.

3. Доповнити частину другу статті 15 Закону України „Про систему оподаткування” (Відомості Верховної Ради України, 1991, № 39, ст. 510) новими підпунктами такого змісту:

„16) збір з юридичних осіб (крім казенних підприємств та тих, що утримуються за рахунок коштів відповідного бюджету) в розмірі 0,1 відсотка від балансової вартості їх основних засобів, що розташовані на відповідній території;

17) збір у розмірі одного відсотка від коштів, що виділяються на нове будівництво, реконструкцію, реставрацію, технічне переоснащення і капітальний ремонт об’єктів юридичними і фізичними особами;”.

4. Внести до Бюджетного кодексу України (Відомості Верховної Ради, 2001, № 37-38, ст. 189) такі зміни:

1) статтю 88 доповнити новим пунктом такого змісту:

„6) місцеву пожежну охорону.”;

2) статтю 89 доповнити новим пунктом такого змісту:

„8) місцеву пожежну охорону.”;

3) статтю 90 доповнити новими пунктом такого змісту:

„8) місцеву пожежну охорону.”;

4) у статті 91 підпункт „1” виключити, відповідно підпункт 1? вважити підпунктом 1.

5. У пункті 3 частини першої статті 7 Закону України „Про страхування” (Відомості Верховної Ради України, 1996, №18, ст. 78; 2002, № 7, ст. 50) слово „сільської” замінити словом „місцевої”.

ІІ. Прикінцеві положення.

1. Цей Закон набирає чинності з дня опублікування.

2. Кабінету Міністрів України у шестимісячний строк з дня набрання чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом”.




ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України (щодо місцевої пожежної охорони)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Стан з пожежами та їх наслідками не дають підстав ставитися до проблеми забезпечення пожежної безпеки у сільській місцевості як до другорядної, адже вона є складовою частиною національної безпеки України, а її забезпечення - однією із важливіших функцій держави щодо охорони життя людей, національного багатства і довкілля, оскільки пожежі призводять до загибелі й травмування людей, знищення навколишнього середовища та національного багатства.

Протипожежний захист об’єктів та населених пунктів у віддалених від міст та селищ міського типу населених пунктах, де щороку виникає близько 18 тисяч пожеж, що складає 32,6% від загальної кількості, ускладнюється значною віддаленістю підрозділів державної пожежної охорони та низьким рівнем технічної оснащеності підрозділів місцевої пожежної охорони.

З метою підвищення протипожежного захисту в населених пунктах, де відсутні підрозділи державної пожежної охорони, Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 24 лютого 2003 року № 202 „Про затвердження Положення про місцеву пожежну охорону”, якою Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним та Севастопольській міській державним адміністраціям доручалось створити підрозділи місцевої пожежної охорони для забезпечення пожежної безпеки у сільській місцевості. Для ефективного реагування на гасіння пожеж передбачалось додатково створити близько 2300 підрозділів місцевої пожежної охорони.

Але визначені в постанові завдання через брак коштів у місцевих бюджетах не були реалізовані.

Ситуація, яка склалася із функціонуванням та створенням підрозділів місцевої пожежної охорони в Україні, катастрофічна, про що свідчать чисельні звернення голів обласних та районних державних адміністрацій до Кабінету Міністрів України та МНС.

До реформування аграрного сектора економіки для забезпечення пожежної безпеки в сільській місцевості існувало близько 9 тисяч підрозділів сільських пожежних команд, які ліквідовували близько половини пожеж на селі.

Станом на сьогодні, кількість протипожежних формувань у сільській місцевості складає 5404 підрозділи, з них 888 підрозділів місцевої пожежної охорони, які можуть виконувати завдання за призначенням, з яких цілодобове чергування організовано у 816. На балансі зазначених МПО знаходиться 985 одиниць пожежної техніки, яка на 98 % вичерпала свій моторесурс.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою даного акта є підвищення рівня пожежної безпеки у сільських населених пунктах а також врегулювання питань фінансового та матеріально-технічного забезпечення підрозділів місцевої пожежної охорони шляхом внесення змін до Законів України:

„Про пожежну безпеку" - щодо визначення необхідних умов для створення підрозділів місцевої пожежної охорони, упорядкування та встановлення обов'язкових платежів та одноразових відрахувань на її утримання;

„Про місцеве самоврядування в Україні" - стосовно законодавчого визначення процедури створення органами місцевого самоврядування підрозділів місцевої пожежної охорони;

„Про систему оподаткування" - з метою приведення у відповідність із вимогами Бюджетного кодексу законодавства України про податки та збори;

Бюджетного кодексу України - щодо забезпечення умов для належного створення підрозділів місцевої пожежної охорони;

„Про страхування" - стосовно визначення видів страхування.

Прийняття даного акта створить умови для реалізації державної політики щодо посилення протипожежного захисту в країні, захисту громадян від пожеж, мінімізує збитки, що завдаються пожежами економіці держави та її громадянам. Докорінно поліпшить порядок організації фінансового та ресурсного забезпечення діяльності місцевої пожежної охорони.

3. Правові аспекти

Правовими підставами розроблення проекту акта є пункт 1 розділу II протоколу № 2 засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 24.06.2008 та постанова Кабінету Міністрів України від 1 липня 2002 р. № 870 "Про затвердження Програми забезпечення пожежної безпеки на період до 2010 року (зі змінами)".

У даній сфері правового регулювання діють: Закони України „Про пожежну безпеку", „Про місцеве самоврядування в Україні", „Про систему оподаткування", „Про страхування" та "Бюджетний кодекс України".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізації акта потребуватиме поступового здійснення видатків з місцевих бюджетів.

Для виправлення ситуації, що склалася із створенням, фінансуванням і матеріально-технічним забезпеченням підрозділів місцевої пожежної охорони, необхідно по державі створити ще 2288 таких підрозділів. Згідно з проведеними МНС спільно з Українським науково-дослідним інститутом з питань пожежної безпеки розрахунками, сума на створення зазначених вище підрозділів складе близько 2 млд. 189 млн. 600 тис. гривень. Реалізувати цей акт можливо поетапно, а саме, рівноцінно розподіливши зазначену вище суму на період з 2009 по 2013 роки (по 437 млн. 92 тис. грн.) на рік.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект акта пропонується погодити з Радою Міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, Мінфіном, Мінекономіки, Мінагрополітики та Мін’юстом.

6. Регіональний аспект

Проект Закону України стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

7. Громадське обговорення

З метою визначення позиції громадськості проект акта розміщено на офіційному WEB-сайті МНС www.mns.gov.ua та WEB-сайті www.firehelp.org.ua

8. Прогноз результатів

Прийняття проекту акта сприятиме подальшій реалізації державної політики щодо підвищення захищеності громадян, майна підприємств, установ, природних ресурсів від пожеж та надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру.

Міністр України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи

“ ” _______ 2008 року
В. Шандра



Аналіз регуляторного впливу
проекту закону України "Про внесення змін до деяких законів України (щодо місцевої пожежної охорони)"

1. Проблема, яку передбачається розв‘язати шляхом державного регулювання

Стан з пожежами та їх наслідками не дають підстав ставитися до проблеми забезпечення пожежної безпеки у сільській місцевості як до другорядної, адже вона є складовою частиною національної безпеки України, а її забезпечення - однією із важливіших функцій держави щодо охорони життя людей, національного багатства і довкілля, оскільки пожежі призводять до загибелі й травмування людей, знищення навколишнього середовища та національного багатства.

Протипожежний захист об’єктів та населених пунктів у віддалених від міст та селищ міського типу населених пунктах, де щороку виникає близько 18 тисяч пожеж, що складає 32,6% від загальної кількості, ускладнюється значною віддаленістю підрозділів державної пожежної охорони та низьким рівнем технічної оснащеності підрозділів місцевої пожежної охорони.

З метою підвищення протипожежного захисту в населених пунктах, де відсутні підрозділи державної пожежної охорони, Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 24 лютого 2003 року № 202 „Про затвердження Положення про місцеву пожежну охорону”, якою Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним та Севастопольській міській державним адміністраціям доручалось створити підрозділи місцевої пожежної охорони для забезпечення пожежної безпеки у сільській місцевості. Для ефективного реагування на гасіння пожеж передбачалось додатково створити близько 2300 підрозділів місцевої пожежної охорони.

Але визначені в постанові завдання через брак коштів у місцевих бюджетах не були реалізовані.

Ситуація, яка склалася із функціонуванням та створенням підрозділів місцевої пожежної охорони в Україні, катастрофічна, про що свідчать чисельні звернення голів обласних та районних державних адміністрацій до Кабінету Міністрів України та МНС.

До реформування аграрного сектора економіки для забезпечення пожежної безпеки в сільській місцевості існувало близько 9 тисяч підрозділів сільських пожежних команд, які ліквідовували близько половини пожеж на селі.

Станом на сьогодні, кількість протипожежних формувань у сільській місцевості складає 5404 підрозділи, з них 888 підрозділів місцевої пожежної охорони, які можуть виконувати завдання за призначенням, з яких цілодобове чергування організовано у 816. На балансі зазначених МПО знаходиться 985 одиниць пожежної техніки, яка на 98 % вичерпала свій моторесурс.

2. Цілі державного регулювання

Ціллю даного акта є підвищення рівня пожежної безпеки у сільських населених пунктах а також врегулювання питань фінансового та матеріально-технічного забезпечення підрозділів місцевої пожежної охорони.

3. Визначення альтернативних способів досягнення зазначених цілей та аргументи щодо переваги обраного способу

Альтернативних способів досягнення зазначених цілей немає.

4. Механізм, який застосовується для розв‘язання проблеми, і відповідні заходи

З метою розв’язання проблеми необхідно внесення змін до Законів України:

„Про пожежну безпеку" - щодо визначення необхідних умов для створення підрозділів місцевої пожежної охорони, упорядкування та встановлення обов'язкових платежів та одноразових відрахувань на її утримання;

„Про місцеве самоврядування в Україні" - стосовно законодавчого визначення процедури створення органами місцевого самоврядування підрозділів місцевої пожежної охорони;

„Про систему оподаткування" - з метою приведення у відповідність із вимогами Бюджетного кодексу законодавства України про податки та збори;

Бюджетного кодексу України - щодо забезпечення умов для належного створення підрозділів місцевої пожежної охорони;

„Про страхування" - стосовно визначення видів страхування

5. Очікувані результати прийняття акта

Прийняття проекту акта сприятиме подальшій реалізації державної політики щодо підвищення захищеності громадян, майна підприємств, установ, природних ресурсів від пожеж та надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру.

6. Термін дії акта

Термін дії нормативно-правового акта не обмежений у часі.

7. Показники результативності акта

Показниками результативності регуляторного акта є:

підвищення пожежної безпеки сільських населених пунктів, суб’єктів господарювання та громадян;

розв’язання проблем фінансового та матеріально-технічного забезпечення підрозділів місцевої пожежної охорони.

8. Заходи, за допомогою яких буде здійснюватися відстеження результативності акта

Базове відстеження результативності проекту регуляторного акта буде здійснюватися до набуття чинності цим документом під час надходження пропозицій, зауважень та їх аналізу.

Повторне та періодичне відстеження планується здійснювати під час відстеження регуляторних актів до яких вносяться зміни.

Заступник Міністра з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи

“ ” _______ 2008 року
В.Третьяков



ПОВІДОМЛЕННЯ
про оприлюднення проекту закону України «Про внесення змін до деяких законів України (щодо місцевої пожежної охорони)»

Правовими підставами розроблення проекту акта є пункт 1 розділу II протоколу № 2 засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 24.06.2008 та постанова Кабінету Міністрів України від 1 липня 2002 р. № 870 "Про затвердження Програми забезпечення пожежної безпеки на період до 2010 року (зі змінами)".

Назва органу виконавчої влади, що розробляв регуляторний акт Назва структурного підрозділу, який розробляв регуляторний акт, його адреса та телефони
Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Державний департамент пожежної безпеки 01024, м. Київ,
вул. Круглоуніверситетська, 20/1,
тел. (044) 289-09-46
dpn.ddpb@mns.gov.ua

Проект закону України, пояснювальну записку та відповідне повідомлення оприлюднено вперше на WEB-сайті www.mns.gov.ua та WEB-сайті www.firehelp.org.ua з «11» жовтня 2008 року.

Зауваження та пропозиції до проекту зазначеної постанови від фізичних та юридичних осіб приймаються до «10» грудня 2008 року на адресу Державного департаменту пожежної безпеки або на електронну адресу dpn.ddpb@mns.gov.ua, а також на адресу Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва: 01011, м. Київ, вул. Арсенальна 9/11 mail@dkrp.gov.ua

Начальник Державного департаменту пожежної безпеки

“ ” _______ 2008 року
Е.М. Улинець

Голосование

Результаты